ABD'NİN HATAY'DA KURDUĞU SAHRA HASTANESİ DEPREMZEDELERE HİZMET VERİYOR

ABD Hava ve Deniz kuvvetlerinde görevli 34 personel tarafından kurulan ve Sağlık Bakanlığına devredilen 100 yataklı hastanede, acil, poliklinik, yoğun bakım ve ameliyathane bulunuyor.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Onur Koyuncu 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından hastanelerinin hizmet vermeye devam ettiğini anlattı.

Defne merkezli 20 Şubat'taki 6,4'lük sarsıntının ardından hastanenin boşaltıldığını aktaran Koyuncu, hastaların çoğunun hızlı bir şekilde sevklerini yaptıklarını belirtti.

Daha sonra ABD Hava ve Deniz kuvvetlerince hastane bahçesinde sahra hastanesi kurulduğunu kaydeden Koyuncu, diğer meslektaşlarıyla depremzedelere hizmet vermeye devam ettiklerini dile getirdi.

Sahra hastanesini yanına kurdukları eczane, kan bankası, çok sayıda poliklinik ve teknik servislerle güçlendirdiklerini belirten Koyuncu, sözlerini şöyle tamamladı: "Günde yaklaşık 500 ile 1000 arası hastaya ulaşıyoruz. Şu an yatan hastamız da var, arada aldığımız ameliyatlar da oldu. Acil ve çocuk servisimiz çok yoğun çalışıyor. 100 yataklı hastanemizde yatan hasta sayısı değişebiliyor hatta biz hastaların ilaçlarını da veriyoruz. Mümkün mertebe elimizdeki ilaçlardan onu da sağladık. Kurulduğumuz günden bugüne kadar on binlerce insana sağlık hizmeti verme şansımız oldu. Sahra hastanemizde şu anda 25-30 arası çalışan hekimimiz, 30 hemşiremiz, 70'e yakın diğer teknik, temizlik, güvenlik gibi personelimiz var."

AA

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Nöbetçi Eczaneler

Dörtyol nöbetçi eczaneleri