YAZ DÖNEMİNDE ARTAN İSHAL KUSMA VE ŞİDDETLİ MİDE RAHATSIZLIĞI ŞİKAYETLERİNİN SEBEPLERİ NELER?

Son günlerde vatandaşlardan sıklıkla gelen ishal mide rahatsızlığı ve kusma şikayetleri nedeniyle deprem nedeniyle yaşanan Bölge Hastanesi konumunda bulunan Dörtyol Devlet hastanesinde yoğunluğa sebep olurken Koruyucu hekimlik alanında sorunun neden kaynaklandığına dair hiçbir açıklama gelmedi.

Özellikle amip mikrobunun neden olduğu az ayları ishallerinin nedenleri suya kanalizasyon karışması, sebze meyvelerin kanalizasyon pisliği karışmış su ile sulanması veya evde yine Aynı şekilde çiğ tüketilen sebze ve meyvelerin kirlenmiş su ile yıkanmasından kaynaklanıyor.

Sorun sadece hazır su ile çözüm bulunamamasının asıl sebebi çiğ tükettiğimiz gıdaları aynı şekilde şebeke suyu ile yıkamamız.

Konuyla ilgili olarak vatandaşlar sağlık Müdürlüğünün gereken analizleri yaptıklarını ve sulardan kaynaklanan bir durum olmadığını belirttiklerini iddia ederken analizlerin nerelerden alındığı ve özellikle son dönemlerde su borularında kaynaklanan boruların kırılması hem su kaçağına hem de suların farklı bölgelerde kirlenme ihtimalinin olabileceği sorunlarını gündeme getirdi.

İhalesi tamamlanan ve henüz yapımına başlanılmayan Dörtyol’daki asbestli boruların ne zaman değişeceğine dair bir açıklama bekleyen vatandaşlar su kesintileri ve yaz aylarında yaşanan ishal rahatsızlıklarının bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtiyorlar.

 Suların kirliliği gıdalarla bulaşan hastalıkların artması tedavi edici hekimliğin yanında koruyucu hekimliğinde ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdi.

Sağlık birimleri ve Belediyelerin Koruyucu hekimliği de gereken önemi vermeleri gerektiği büyük önem arz etmektedir.

Konuyla ilgili bilgilendirme yapıldıkça kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Tüm Hastalarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.

özel

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Nöbetçi Eczaneler

Dörtyol nöbetçi eczaneleri